BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Koja demokratija? 70% zemalja kone „nisu slobodne“ dobijaju američku vojnu pomoć

RT: Koja demokratija? 70% zemalja kone „nisu slobodne“ dobijaju američku vojnu pomoć
21.11.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Vašington ima naviku da bombarduje zemlje koje nemaju adekvatnu odbranu u ime demokratije, ali ništa manje nije bitna priča o prodaji oružja i davanje vojne pomoći zemljama koje njihovi vlastiti čuvari ljudskih prava smatraju diktatorskim.

"Fridom haus", američka nevladina organizacija koja je osnovana 1941. godine, objavila je godišnji izveštaj o slobodi u svetu, koji kategorizuje zemlje kao "slobodne", "delimično slobodne" ili "koje nisu slobodne". 
Fondacija gotovo u potpunosti finansira od strane američke vlade smatra da su SAD i njeni saveznici "slobodni" dok "neprijateljske" zemlje poput Rusije i Kine "nisu slobodne".

U izveštaju se navodi da 2.7 milijardi ljudi živi u 49 zemalja koje "tragično nisu slobodne".

Ipak, od tih 49 zemalja, najmanje 35 - ili 71 posto - bilo su kupci američkog vojno-industrijskog kompleksa ili su dobili neku vrstu vojne pomoći od Pentagona tokom prethodne tri godine.

"Najgore od najgoreg"

Još u septembru 2017. godine, Rič Vitnej iz "Truta", u svom izveštaju na koji se poziva "Fridom haus" i Pentagon izveštava o američkoj vojnoj pomoći, te je došao do zapanjujućeg zaključka - uprkos javnim saopštenjima o širenju demokratije i suprotstavljanju diktatorima, Vašington je pružio neku vrstu vojnu pomoći za 73 odsto zemalja koje "nisu slobodne". Od tada se gotovo ništa nije promenilo.

Dvanaest od tih zemalja su tako odvratne, prema "Fridum hausu", da su ih nazvali "najgore od najgoreg". Ipak, polovina njih - Saudijska Arabija, Somalija, Turkmenistan, Uzbekistan, Centralna Afrička Republika i Libija su stalni primaoci vojne pomoći SAD-a.

Naravno, Somalija je od 1991. godine opustošena zbog građanskog rata, terorizma i borbe protiv klanova, ali SAD nastavljaju da pružaju podršku sadašnjoj centralnoj vladi u vidu vojne pomoći pod parolom "Napravimo Somaliju opet velikom".

Centralnoafrička Republika je zahvaćena građanskim ratom između hrišćana i muslimana od 2012. godine, i ima neobično visoko rangiranje po ritičnosti od strane "Fridum hausa" - 9/100. Embargo UN-a na oružje je na snazi od 2013. godine, ali to nije zaustavilo SAD da isporuče 48 vojnih vozila u ovu zemlju u avgustu.

Libija je još jedan slučaj vredan pomena. U 2010. godini, severnoafrička nacija proglašena je za zemlju "visokog ljudskog razvoja" od strane Ujedinjenih nacija, stavljajući je na 53. mesto od 162. Međutim, iduće godine vlada države je svgnuta od strane pobunjenika podržanih od strane SAD-a i NATO-a. Sedam godina nakon što je bombardovana i pretvorena u kratere, te ostavljena na blagonaklonost militantima, plemenskim milicijama, pa čak i teroristima "Islamske države", Libija je pala na 108. mesto na rang listi UN-a, te na 9/100 na indeksu "Fridum hausa", a što podrazumeva i trgovinu robljem. S druge strane, zvanično priznata vlada dobija američku vojnu pomoć, pa mu je tako.

Saudijska Arabija: Interes iznad morala

Jedna od najgorih zemalja u indeksu "Fridum hausa" je Saudijska Arabija sa samo 7/100 indeksa, daleko ispod omiljenih zlikovaca Vašingtona - Venecuele (26), Rusije (20) Kine (14), pa čak i Irana (17) , mada ne ispod Severne Koreje (3).

Međutim, kako je to saopštio Stejt department prošlog meseca, saudijsko carstvo je najveći američki "strani vojni kupac, sa više od 114 milijardi dolara u aktivnim poslovima". Vašington očekuje "značajan porast" u prodaji naoružanja i modernizaciji oružanih snaga Saudijske Arabije i na osnovu sporazuma koji su u maju 2017. godine potpisali američki predsednik Donald Tramp i kralj Salman bin Abdulaziz Al Saud. Do sada je ostvarena prodaja oružja u vrednosti od 14,5 milijardi dolara u okviru ovog sporazuma.

Uprkos tekućim pozivima za sankcije protiv Rijada zbog ubistva novinara Džamala Kašogija u oktobru, administracija Trampa nije želela da se meša u prodaju oružja.

To nije sprečilo Nemačku da obustavi isporuke naoružanja Saudijskoj Arabiji nakon Hašogijevog ubistva. Saudijska Arabija je nakon Alžira postala drugi najbolji kupac Berlina, sa oko 457 miliona dolara vrednosti ugovora ove godine.

Norveška i Španija takođe su otkazale ugovore sa Saudijskom Arabijom, ali Francuska, koja trenutno pregovara sa Rijadom o ugovoru u vrednosti os 12 milijardi dolara, za sada odbija da sledi korake Nemačke.

 


  • Izvor
  • foto: © Reuters / Faisal Al Nasser / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »